AİS Sigorta A.Ş CEO’su Halil İbrahim Ece: ‘Araç sahipleri mutlaka İMM sigortası yaptırmalıdır’

AİS Sigorta A.Ş CEO’su Halil İbrahim Ece, araç sahiplerini uyararak İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası’nın önemine dikkat çekti.

AİS Sigorta A.Ş CEO’su Halil İbrahim Ece, son yıllarda hasar maliyetlerinin arttığını ve trafik sigortası teminatlarının yetersiz kaldığını ifade etti.

AİS Sigorta A.Ş CEO’su Halil İbrahim Ece açıklamasında;

Trafik, kabul edileceği üzere birçok riski içinde barındırır. Söz konusu riskleri minimize etmek adına oto sigorta ürünlerine yönelmek, oldukça makul bir çözümdür. Zorunlu trafik sigortası, kazalardan sonra karşı tarafta ortaya çıkan zararları belli bir limitler dahilinde karşılarken kasko sigortası bizzat aracınızda oluşan hasarları garanti altına alır. Tabii bu noktada poliçe özelinde sunulan özel teminatlara ya da limitlere dikkat çekmek gerekir. Bu limitler oluşabilecek masrafları karşılaşama noktasında yetersiz kalabilir. Tam da bu noktada İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası ürünü devreye girer. 2024 yılında zorunlu trafik sigortası teminatları karşı tarafa verdiğiniz maddi zararlarda; araç başına 200 bin türk lirası, birden fazla aracın karıştığı kazalarda ise; 400 bin türk lirasına kadar karşılamaktadır. Ayrıca sakatlanma ve ölümlü kazalarda kişi başına; 1 milyon 800 bin türk lirası, birden fazla sakatlanma ve ölümlü kazalarda ise; 9 milyon türk lirasına kadar karşılamaktadır. (Örneğin: trafik kazasında karşı tarafa verdiğiniz zarar 300 bin türk lirası, trafik sigortası bunun 200 bin türk lirasını karşılamaktadır. Geriye kalan 100 bin türk lirasını İMM poliçeniz yok ise cebinizden karşılamak durumunda kalırsınız.)

İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası (İMM)  Nedir?

Trafikte gördüğümüz istisnasız tüm araçların belli koşullar ve limitler dahilinde de olsa zorunlu trafik sigortaları bulunur. Ancak kimi kazalarda ne yazık ki karşıdaki kişinin uğradığı zararın bedeli, var olan limitleri aşabilir. Bu tip senaryolarda İMM Sigortası devreye girer. Bu avantajlı sigorta sayesinde zararın oldukça yüksek olduğu durumlarda hasar kaydı, şahıslardan ziyade doğrudan şirketlerce ödenir. Herhangi bir zorunluluk olmadan ve kişinin isteği doğrultusunda yapılan İMM Sigortası, kasko poliçesine eklenebilir veya sadece İMM sigortası da yapılabilir.  

Önemli bir koruma sağlayan bu etkili sigorta ürünü, sadece ülkemiz sınırları içerisindeki kazalarda geçerlidir. İMM, maddi ve manevi tazminatları barındırmasından dolayı bireylerin kendilerini çok daha güvende hissetmelerine zemin hazırlar. Var olan güvencelerin yanında ek bir teminat olarak sunulabilen İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası, trafik sigortasının yetersiz kaldığı bölümlerde büyük bir ayrıcalık sağlar.  Motorlu kara taşıtları için büyük bir öneme sahip olan İMM, karşılaşabileceği maddi talepler karşısında sigortalı kişiyi koruma altına alır. 

Bilindiği üzere büyük kazalarda trafik sigortası tarafından sunulan tavan bedel, genellikle ortaya çıkan hasarı karşılayacak düzeyde değildir. Kalan hasarın ödenmesi noktasında düşük bütçe ile yaptıracağınız İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası hayati bir role sahiptir. Manevi tazminat talepleri ile beraber sağlık ödemelerini de kapsamasından dolayı son dönemde bu sigorta türüne büyük bir ilgi oluşmuştur. Araç sahiplerimiz, gerek maddi hasarlarda, gerek ise bedeni hasarlarda kendilerini güvence altına almak istiyorlar ise, İMM sigortası mutlaka yaptırmalıdırlar. Son yıllarda artan hasar maliyetleri ve yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle, trafik sigortası teminatları yeterli gelmemektedir. Birçok araç sahibi trafik teminatları dışında oluşan hasarlar için maalesef cebinden yüksek tutarlarda paralar ödemektedir. Bunun önüne geçmek için özellikle kasko sigortası olmayan araç sahipleri mutlaka İMM sigortası yaptırmalarını öneriyoruz. İfadelerini kullandı.